Midyat’ta  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yıldönümü vatandaşın yoğun katılımıyla coşkuyla kutlandı.
 
Cumhuriyet'in kuruluşunun 93'üncü yıldönümü nedeniyle 75. Yıl İMKB İlkokulu ve Ortaokulu tarafından Hükümet Konağında kutlama programı düzenlendi.
 
Kaymakamlık makamında kabullerin ardından devam eden törene İlçe Kaymakamız Oğuzhan Bingöl, Garnizon Komutanı Vekili Tankçı Yarbay Levent Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Taş, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, Ak Parti İlçe Bakanı Melih Güneştan, daire müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve gaziler katıldı. Renkli görüntülere sahne olan programda, ellerine Türk bayrağı alan çocuklar aileleriyle birlikte töreni izlemeye geldi.
 
“MAZLUMLARIN TEK SIĞINAĞI”
Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kaymakamımız Oğuzhan Bingöl, günün anlamına ilişkin konuşma yaptı. Ortadoğu’da mazlum halkın sığınacağı tek ülkenin Türkiye oluğunu söyleyen Bingöl, “Bugün ülkemiz, ilerleyen demokrasisi, gelişen ekonomisi, güçlü ordusu, zengin insan kaynağı ve müteşebbisleriyle, Ortadoğu’da mazlumların tek sığınacakları kapı ve bu mazlumların kendi ülkelerinde insanca yaşamasının teminatı olmuştur. Çünkü biz petrol kuyularını değil oradaki  insanları düşünen bir Ülkenin evlatlarıyız.” dedi.
 
“ALÇAKLAR AMAÇLARINA ULAŞAMADI”
 
Konuşmasının bir bölümünde, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine atıfta bulunan Kaymakamımız Bingöl, vatandaş sayesinde darbe girişiminin sonuçsuz kaldığını belirterek, “İç ve dış destekli kanlı darbe girişimleri ile ülkemiz bölünmeye ve parçalanmaya çalışılmışsa da; vatandaşlarımızın sayesinde bu alçaklar amaçlarına ulaşamamışlardır. Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz hiç şüphe yoktur ki, en önemli değerimizdir. Vatandaşlarımız demokratik rejimin erdemlerinin kıymetini bilmişlerdir, bunun bilinci içinde bu değerler uğruna şehit ve gazi olmuşlardır. Ortak hedefimiz, herkesin demokrasi ve hürriyet içinde yaşadığı, hak ve özgürlüklerini evrensel standartlarda kullandığı bir Türkiye’dir. Bir ülkedeki özgürlük ortamı, esasen demokrasiye hayat veren bir güçtür. Demokrasinin vasıfları kadar, güçlü bir ekonomi de gelecekte dünya üzerindeki konumumuzu belirleyecek kıstaslardan biridir.Sadece demokrasi, ekonomi, savunma ve dış politika alanlarında değil, eğitimden bilim ve teknolojiye, kamu yönetiminden, sosyal politikalara ve vatandaşların en yüksek hayat standartlarına ulaştırılmasına kadar pek çok alanda güçlü bir ülke olmak için gayretlerimizi sürdürmeliyiz.” diye konuştu.
 
Konuşmanın ardından Türkçe Öğretmenleri Ayşegül Çakır ve Mehmet Dursun’un sunuculuğunu yaptığı program, halk oyunları ve şiirler dinletileri ile son buldu.                       
İSAY2 Galeri  
 
 
 
 
 
 
 
 

HIZLI ERİŞİM