Midyat’ta 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni

 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 78. yıl dönümünde Midyat’ta düzenlenen törenle anıldı.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 78. yıldönümünde Midyat’ta düzenlenen törenle anıldı. Törene Kaymakamımız Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tevfik Baysal, Garnizon Komutan Vekili Tankçı Yarbay Levent Kaya, Midyat  Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay Midyat Meslek Yüksekokul Müdürü Tarık Demir, Ak Parti İlçe Başkanı Melih Güneştan, kamu kurum müdürleri, Şehit yakınları ve gaziler, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Törende Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığının çelenkleri sunuldu. Hükümet Konağı önünde bir araya gelen protokol ve vatandaşlar, saatler 09.05’i gösterdiğinde sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu, bayraklar gönderlerinde yarıya indirildi.

Protokol mensupları ve yetkililer, daha sonra, Kocatepe Kültür Merkezi’nde Telkari Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen anma etkinliğine katıldı. Anma programında konuşan Öğretmen Nurşen Avcı, “Atatürk, hiçbir zaman ırk, din, etnik köken, esasında tanımlanan millet anlayışlarına itibar etmemiştir. O’nun için milletin art edici vasfı, ortak bir tarih ve birlikte aşama iradesidir. İşte bu yüzden bugün Türkiye, anasal vatandaşlık zemininde tarih şuuruna ve ortak yaşama iradesine sahip güçlü ve demokratik bir ülkedir” dedi.

Ardından, Atatürk’ü anlatan kısa bir film gösterimi yapıldı ve öğrenciler şiirler okudu. Daha sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 78. yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğrencilere, ödüllerinin protokol mensuplarınca takdiminden sonra anma programı sona erdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HIZLI ERİŞİM