Midyat’taki Suriyeli ve Iraklı Sığınmacıların 23 Nisan Coşkusu

 

 Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak geldikleri Midyat' ta çadır kentte kalan Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladı.

 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde Midyat ilçesi Işıklar Mahallesi'nde 90 bin metrekarelik alanda kurulan Geçici Konaklama Merkezi'nde, 3 bin 100 Suriyeli ile 850 Iraklı Ezidi barınıyor.

 

Suriyeli ve Iraklı mültecilerin Midyat barınma merkezinde 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk bayram'ını Midyat Konaklama Tesisleri Eğitim Merkezi bahçesinde coşkuyla ve yüksek katılım ile kutladı.

 

Midyat Konaklama Tesisleri Eğitim Merkezi Koordinatörü Alaatin Alkan, Türkiye Cumhuriyeti kurulmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün teklifiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlandığını söyledi.

 

Alkan şöyle konuştu. “Burada böyle bir günde savaş nedeniyle yurtlarını terk ermek zorunda kalan Iraklı ve Suriyeli kardeşlerimizle bayramımızı beraber kutlamak, bizleri son derece mutlu etmektedir. Programı düzenledikleri için okulumuz ve idareci öğretmen ve öğrencilerine, katılımlarından dolayı siz değerli misafirlerimize teşekkür ederim.”dedi.

Midyat Konaklama Tesisleri Eğitim Merkezi Suriyeli Okul Müdürü Nidal Katrip, Arapça olarak şöyle konuştu. “Türkiye Cumhuriyeti milletine, hükümetine ve özellikle büyük gönü sahibi Recep Tayyip Erdoğan’a, Midyat Kaymakamımız Oğuzhan Bingöl’e kamp idaresi ve çalışanlarına bize kamp hayatını kolaylaştırmak için gösterdikleri çabalardan dolayı çok teşekkür ederim.”dedi.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram etkinliğinde, Midyat Konaklama Tesisleri Eğitim Merkezi Anasınıfı öğrencilerinin gösterisi, tahta bacak gösterisi, ‘Bir dünya şarkısı’ seslendirmeleri, tiyatro gösterisi, penguen dansı, müzikli folklor gösterisi ve çuval yarışmasıyla devam etti. Öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından düzenlenen resim ve el sanatları sergisinin gezilmesiyle devam etti.

 

Ardından kamp hayatını kolaylaştırmak için gösterdikleri çabalardan dolayı, Suriye Geçici Hükümeti Eğitim Bakanı Mardin Temsilcisi Ömer Süleyman, Midyat Kaymamı Oğuzhan Bingöl’e plaket verdi. Ayrıca, Midyat Konaklama Tesisleri Eğitim Merkezi Suriyeli Okul Müdürü Nidal Katrip’te Suriye iç savaşını ve savaşta öldürülen çocukları anlatan resim'i Kaymakam Bingöl’e hediye etti.

 

Törenlere, Midyat Kaymakamımız Oğuzhan Bingöl, Midyat Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt, Mardin il Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Suriye Geçici Hükümeti Eğitim Bakanlığı Mardin Temsilcisi Ömer Süleyman, Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, Kamp Müdürü Mehmet İsa Kurnaz, Müdür Yardımcıları, Orhan Şaşmaz, Veysi Altunkaynak, Suriyeli ve Iraklı mülteciler ile öğrenciler katıldı.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

HIZLI ERİŞİM